جستجو تیک پرینت
جستجو تیک پرینت
چند نکته مهم درباره چاپ آفست!-تیک پرینت
چند نکته مهم درباره چاپ آفست!

چند نکته مهم درباره چاپ آفست!

چاپ آنلاین تیک پرینت 0 1399/9/21

معمولا چاپخانه‌ها برای چاپ محصولات چاپی، از دو روش رایج استفاده می‌کنند، یکی روش دیجیتال و دیگری روش چاپ آفست.

چاپ آفست، یکی از متداولترین روشهای چاپی بوده، که اکثر چاپخانه‌ها از این روش بهره می‌گریند. در تیم تیک پرینت علاوه بر ایجاد امکان چاپ آنلاین محصولات سعی کردیم تا در ادامه این مقاله به طور مختصر، به بررسی چاپ آفست و مهمترین عوامل آن بپردازیم.

چاپ آفست چیست؟

چاپ آفست فرایندی است که بر روی یک سطح صاف و با استفاده از پلیت انجام می‌شود. تصویر بر روی پلیت منتقل شده و فقط نواحی تصویر مانند ( نوع، رنگ، شکل و سایر عناصر) جوهر را می‌پذیرند.

آب و جوهر بر روی صفحه پخش می‌شوند. به همین دلیل جوهر برروی قسمت‌های از تصویر می‌چسبد، جاهایی که آب از آن عبور نمی‌کند. تصاویر به وسیله جوهر بر روی پلیت (plate) منتقل شده و سطح روکش را پوشش می‌دهد. روکش‌های چاپ از لاستیک‌های مخصوص چند لایه تشکیل شده که باعث انتقال تصویر به کاغذ می‌شود و این موضوع بارها تکرار می‌گردد و این فرایند در هر دستگاه چاپی اتفاق می‌افتد.

زمانیکه که به مرحله کالیبره رنگ می‌رسیم، مقوا چهار بار به طور جداگانه و با رنگ‌های مختلف چاپ می‌شود.

CMYK چیست؟

چاپ آفست از مد یا سیستم رنگی CMYK استفاده می‌کند.

  • C مخفف Cyan (رنگی در طیف آبی / سبز)
  • M مخفف Magenta (رنگی در طیف قرمز / آبی)
  • Y مخفف Yellow
  • K مخفف black رنگ سیاه است.

چند نکته مهم درباره چاپ آفست!

چاپ آفست و مهمترین نکات آن

پوشش آبی: پوششی مبتی بر آب که باعث محافظت و تشدید جلوه و زیبائی می‌شود.

چاپ سیلندر: در چاپ سیلندر که مقوا را بر روی روکش سیلندر قرار می‌دهند و باعث انتقال رنگ‌ها بر روی سطح مقوا می‌گردد. روکش سیلندر در جهت مخالف می‌چرخد و در نتیجه مقوای نازک بین دستگاه چاپ و سیلندر انتقال پیدا می‌کند.

سیستم مدیریت رنگ CMS : این سیستم مدیریت رنگی برای هماهنگی بیشتر بین اسکنرها، دستگاه‌های چاپ، مانیتورها و چاپگرها ایجاد شده است.  این امر باعث هماهنگی و یکپارچگی هر چه بیشتر در مراحل چاپ می‌شود.

کاغذ Chromo : کاغذی که یک سمت آن از خمیر کاغذ و سمت دیگر آن از آب پوشیده شده است.

 

 

محلول چشمه (Fountain solution) : مخلوطی از آب و مواد شیمیایی برای خیس کردن صفحات چاپ آفست استفاده می‌شود و از پذیرش رنگ در مناطق بدون جوهر جلوگیری می‌کند.

اندازه جوهر: مقدار و اندازه جوهر برای رسیدن سطح معقولی از چاپ بوده، که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

Raster: مجموعه‌ای از خطوط موازی، متشکل از تعدادی خطوط عمودی (واحد: سانتیمتر)، شیبی با خطوط استوانه‌ای (واحد استوانه‌ای). Raster تصاویری هستند، که به صورت دیجیتالی به عنوان مجموعه‌ای از نمونه‌های یک فضای خاص ایجاد می‌شوند. Raster شبکه مختصات X و Y  در فضای نمایشگر است. یک تصویر Raster، اطلاعاتی را در زمینه مقادیر رنگی یا یک رنگ واحد در اختیار شما قرار می‌دهد.

تخته دوتائی یا دوبلکس: مقوایی پوشیده از لایه خاکستری متوسط که از سمتی دیگر پوشیده شده از چوب خاکستری بدون روکش.

جوهر UV : پس از انتقال جوهر UV به سطح چاپ، نور UV باعث پلیمریزاسیون رنگ‌ها شده و رنگ‌ها سخت می‌شود. رنگ حاوی مواد شیمیائی ویژه ای است که عمل پلیمریزاسیون را تسریع می‌کند. به همین دلیل به محض قرار گرفتن در معرض نور UV، جوهر خشک می‌شود.

فناوری چاپ آفست از سطح بالاتری نسبت به سایر روش‌های چاپ دیگر قرار دارد، که ما در ادامه این مقاله می‌خواهیم، به بررسی مهمترین دلایل آن بپردازیم.

دلایل مهمی که چاپ آفست را از سایر روش‌های چاپی متمایز می‌کند:

نتیجه نهائی با کیفیت عالی و ماندگاری طولانی

روش‌های مختلفی برای چاپ تصاویر وجود دارد، اما در چاپ آفست، به دلیل اینکه لایه نازک لاستیک به سطح چاپ می‌چسبد، باعث چاپ تصاویر با کیفیت بالا می‌شود.

چاپ سریع:

چاپ آفست، هم مانند چاپ دیجیتال از سرعت بالای چاپ تصاویر برخوردار بوده با این تفاوت که این روش برای محصولاتی با تیراژ بالا مورد استفاده می‌گردد.

دوام و ماندگاری صفحات چاپی:

معمولا صفحات چاپی در روش آفست دارای دوام زیادی بوده و از طول عمر بیشتری برخوردار است به همین دلیل در این روش سطح چاپ با صفحه چاپی وارد تعامل نمی‌شود.

هزینه چاپ آفست:

این روش چاپی به عنوان ارزانترین تکنیک برای تولید محصولات چاپی با کیفیت عالی در مقادیر صنعتی شناخته شده است.

چند نکته مهم درباره چاپ آفست!

نقاط ضعف چاپ آفست نسبت به سایر روش‌های دیگر

محدودیت زمانی:

در صورت داشتن کار چاپی، امکان ارائه خدمات فوری از طریق چاپ آفست امکان پذیر نیست. زیرا راه اندازی ماشین چاپ، نیازمند زمان و انرژی است. همچنین قبل از اینکه تصاویر را بر روی دستگاه قرار دهیم، باید صفحات چاپ را گسترش دهیم. بنابراین در صورت داشتن محدودیت زمانی و یا درخواست چاپ آنلاین بهترین پیشنهاد digital offset است.

حساسیت صفحات:

صفحات آلومینیوم به دلیل واکنش شیمیایی حساس می‌شوند و منجر به چاپ بر روی نقاط غیرتصویری صفحه می‌شوند.

شاید بخواهیم در مورد آینده صنعت چاپ اطلاعات بیشتری کسب کنید، از اینرو می توانید مقاله آینده صنعت چاپ را از تیم چاپ آنلاین تیک پرینت مطالعه کنید.

به این مقاله چه امتیازی میدید؟
میانگین امتیاز ها : 4.6 از 5
خوب
با تشکر از همکاری شما
دیدگاهتان را بنویسید
فرستادن دیدگاه

مطالب پیشنهادی
محصولات پیشنهادی