جستجو تیک پرینت
جستجو تیک پرینت
اهمیت شکل در طراحی-تیک پرینت
اهمیت شکل در طراحی

اهمیت شکل در طراحی

چاپ آنلاین تیک پرینت 0 1401/5/16

شکل ها اجزای اصلی ساختمان هر چیزی هستند که میبینیم. معنای فرمها اساسا نشان می دهد که ما چگونه جهان خود را درک می کنیم.

آنها آنقدر جهانی هستند که بیشتر هنرمندان تجسمی ابتدا یاد میگیرند چگونه با استفاده از شکل طراحی کنند یا چگونه تصاویر را به قسمت های هندسی تقسیم کنند.

اما اشکال چیزی فراتر از کمک های کاربردی وسازنده هستند، اهمیت آنها به طراحان این قدرت را میدهد تا به صورت بصری ارتباط برقرار کنند.

گاهی اوقات این زبان رسمی یا روانشناسی گشتالت نیز نامیده می شود.به همراه دیگر عناصر طراحی، اشکال به طراحان اجازه می دهد:

انتقال ویژگی ها و احساسات شخصیتی به صورت غیر کلامی. در عوض اگر معنی شکل ها را ندانید ممکن است پیام های ناخواسته یا متناقض ارسال کنید.

برای اطمینان از اینکه اشکال در طرح های شما به زبانی صحبت می کنند که بینندگان شما آن را درک می کنند،در این مقاله ما نحوه استفاده از معنای شکل ها در طراحی را توضیح می دهیم.

انواع مختلف شکل ها:

از آنجا که هر چیز قابل رویتی دارای یک شکل است،تعداد زیادی از اشکال بالقوه میتواند بی نهایت به نظر برسد. بنابراین بهتر است که اشکال به دسته هایی که دارای معانی مشترک به عنوان گروه هستند تقسیم شوند.

در این جا ما برخی از انواع رایج اشکال را لیست می کنیم و نحوه همپوشانی این دسته ها را نشان می دهیم:

 

اشکال هندسی (ساده در مقابل ترکیب):

شکل های ساده،که گاهی اوقات شکل اولیه نامیده می شوند،اشکال اصلی هندسی مانند مربع، مثلث و دایره هستند.شکل های سه بعدی آنها شامل مکعب،استوانه،مخروط و کره نیز می شود.

همچنین شکل های مرکب بزرگتر وپیچیده تر از اشکال ساده هستند.

 

اشکال ارگانیک (ارگانیک در مقابل معدنی):

اشکال ارگانیک به طور منظم در طبیعت رخ می دهند،به عنوان مثال یک شاخه یا چشم انداز یک تپه.آنها بیشتر گرد هستند از خطوط سست تر تشکیل شده اند ونسبت به اشکال غیر عالی متقارن نیستند.

 

شکل های انتزاعی:

این اشکال اگرچه به صورت هندسی و مرکب هستنداما به عنوان نشانه های نمادین عمل می کنند.بیشتر آنها را در قالب نماد ها می بینید،به عنوان مثال شکل های انتزاعی که از علائم WC میشناسید.

این نماد انتزاعی از دایره ها و مستطیل ها تشکیل شده شده است و ما درک می کنیم که این شکل نمایانگر یک شخص است زیرا نماد برای ما آشناست.به طور خلاصه،اشکال انتزاعی به زمینه قبلی یا دانش فرهنگی بستگی دارد.

 

همچنین برای طراحان مهم است که نحوه ایجاد اشکال را بدانند.در نقاشی های ساده معمولا شکل ها با طرح یا رنگ مشخص می شوند.در زندگی واقعی اشکال با نور وسایه تعریف می شوند و نقاشان اغلب از این رویکرد برای رئالیسم سه بعدی استفاده می کنند.حتی اجسامی که با صراحت با یکدیگر ارتباط ندارند می توانند به شکل بسته منجر شوند.

واضح ترین مثال،متن است به این صورت که حتی با جدا کردن حروف،به لطف اصول طراحی مجاورت وکنتراست،یک بخش کامل می تواند در پس زمینه ای خنثی یک شکل یکپارچه را ایجاد کند.
اکنون که می دانیم انواع مختلف اشکال چپیست مفاهیم آنها را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم.

 

اهمیت اشکال هندسی:

 

مربع ها :

در حالی که اساسا اجزای سازنده دنیای بصری ما هستند مربع ها (مستطیل)به معنای واقعی کلمه بلوک هستند.مربع مرتبط با ثبات است و معمولا ما را به یاد آسمان خراش ها و ساختمان های بلند می اندازد مخصوصا وقتی که روی هم چیده شود.همچنین مربع ها با جرم  وبی حرکتی دلالت دارند همانطور که در مورد ساختمان ها شما انتظار دارید که ثابت باشند.

به این ترتیب فردی با شانه های مربع شکل و یا بالا تنه ی قوی با شکوه یا بی حرکت به نظر می رسد.از نظر بیان شخصیت مربع ها می توانند هم از قابلیت اطمینان و هم از دقت برخوردار شوند.

معنی مربع ها:

 • ثبات 
 • سختی 
 • سنگینی 
 • قابلیت اطمینان 
 • استحکام-قدرت 
 • قابل احترام 

دایره (حلقه ها):

دایره ها تقریبا مخالف حلقه ها هستند،گرد بودن آنها نشان می دهد که آنها همیشه درحال حرکت هستند و گریزانند.جایی که مربع ها مانند آجر ضخیم هستند دایره ها می توانند مانند حباب یا ابر روشن باشند.

آنها مارا به یاد چرخ یا توپ لاستیکی می اندازند.همه این موارد به آنها شخصیتی شاد و تقریبا شیطنت آمیز میدهد و اغلب در طرح هایی برای کودکان یافت می شوند.

با این وجود حلقه ها فقط نشانه ناپختگی نیستند،این واقعیت که آنها نه آغاز دارند ونه پایان به این معنی است که اغلب با مفاهیمی مانند ابدیت یا چرخه های تکراری مانند طلوع و غروب خورشید در ارتباط هستند.

 

معنی دایره ها:

 • سهولت
 • شادی
 • نرمی
 • بی گناهی 
 • حرکت
 • بی نهایت

مثلث ها:

اگر چه آنها تنها اشکال گوشه دار نیستند لبه های مثلث به طریقی خاص به نظر می رسد.مثلث ها ما را به یاد سر نیزه و یک سری از مثلث ها مارا به یاد دندان تیز کوسه می اندازند.

بنابراین آنها ذاتا دلالت بر خطر دارند.مثلث ها برای راهنمایی ها که در یک جهت خاص هستند هم بکار می روند برای مثال ما آنها را در قطب نما یا نقشه ها می بینیم.

همچنین اعتقاد براین است که ساختار های مثلثی باستانی مانند اهرام یا زیگورات ها باید به دنبال رسیدن به آسمان باشند.


معنی مثلث ها:

 • میزان وضوح تصاویر
 • خطر 
 • راهنما
 • الهیت
 • تعادل

شکل های ارگانیک:

این اشکال دارای ویژگی ها مشترک زیادی با دایره ها هستند زیرا با خطوط گرد مشخص می شوند.به این ترتیب آنها به راحتی ارتباط برقرار میکنند و این امر که آنها مرتبط با واقعیت هستند تقویت می شود.اما از آنجا که اشکال ارگانیک هندسی نیستند،نسبت به دایره ها ثبات کمتری دارند.

آنها معمولا دارای نظم خاصی نیستند و بر خلاف دقت ریاضی اشکال هندسی به نظر می رسند که این امر باعث می شود هم آزادی و هم شکنندگی را نشان دهند.از آنجا که آنها معمولا متقارن نیستند،این تصور را به وجود می آورند که به راحتی می توانند سرگردان شوند.

معنی اشکال ارگانیک:

 • آزادی 
 • طبیعت
 • جریان 
 • ظرافت 
 • غیر قابل پیش بینی بودن 

شکل های انتزاعی:

این شکل ها به طور معمول بر اساس نماد گرایی یا منبع مبتنی بر دانش خارجی هستند و معنای آنها می تواند بسیار متفاوت باشد.این تفاوت ها بستگی به فرم و زمینه خاص آنها دارد.

برای مثال در برخی فرهنگ ها،صلیب می تواند نمادی برای چهار فصل باشد اما در برخی دیگر اشاره ای نمادین به مصلوب شدن است.

 

نحوه استفاده از معنی اشکال در طراحی

 

دانستن معنی شکل ها بیانگر اصول کلی در مورد آنها است،و ترکیب آنها  در یک طرح کار ساده ای نیست.

اگر زبان طراحی برای شما کاملا جدید است،ابتدا باید به نحوه استفاده دیگر طراحان ازاشکال توجه کنید.میتوانید به دنبال الهام گرفتن از ایده و طراحی این طراحان باشید و ترکیبات مورد علاقه خود را به اشکال ساده تقسیم کنید.

به این فکر کنید که کدام اشکال بیشتر به چشم می آیند یا بیشتر رخ میدهند و چرا.اگر شما به دنبال مینیمالیسم قوی هستید طراحی شما شامل چندین عنصر است واین شما را مجبور میکند که همزمان با اشکال مختلف کار کنید.

اینجاست که سلسله مراتب بصری مطرح می شوند،اگر به دنبال معنای خاصی هستید باید مطمئن شوید که شکل مناسب در پیش زمینه قرار دارد.با این کار،معنای آنها از سایر اشکال که گاهی برای اشکال مرکب ضروری هستند،پیشی می گیرید.

روانشناسی گشتالت وقتی به صورت ناخوداگاه عمل می کند کارایی بهتری دارد.مردم معمولا به اشکال نگاه نمی کنند و به کلماتی مانند پایدار یا پویا فکر می کنند.این اشکال در مورد احساس ناگفته ای است که از آنها سرچشمه می گیرد،بنابراین نباید تصور کنید که باید بیش از حد با اشکال خود حرف بزنید.

 

تا زمانی که عناصر طراحی شما تداعی کننده شکل باشد،پیام را به شما منتقل می کند.علاوه بر این،یک رویکرد درست تر باعث می شود شکل های فردی از ترکیب کلی شما منحرف نشود برای مثال همیشه لازم نیست از فرم کامل استفاده کنید اشکال ناقص مانند نیم دایره ها یا نوک های مثلث اغلب ویژگی های مربوط به شکل را منتقل می کنند.

 

فرم ها را باید جدی گرفت

 

همانطور که گفته شد،اشکال اصلی بسیار مفید هستند در واقع آنها ابزار های متنوعی هستند که طراحان باید بدانند چگونه از آنها استفاده کنند.اگر اهمیت اشکال را دست کم می گیرید،نه تنها با خطر از دست دادن قدرت ارتباطی آنها روبه رو می شوید بلکه ممکن است ناخواسته پیام ها و معانی ایجاد کنید که با دید طراحی شما مطابقت ندارد.

درک معنی اشکال تنها اولین قدم است.استفاده از این معانی به طور مداوم،ماهرانه و موثر با سایر عناصر طراحی به زمان و تمرین نیاز دارد.

در نتیجه این قوانین را بارها وبارها در حین کار وقبل از اینکه پتانسیل کامل طراحی شما شکل بگیرد بررسی کنید.

به این مقاله چه امتیازی میدید؟
میانگین امتیاز ها : 5 از 5
خوب
با تشکر از همکاری شما
دیدگاهتان را بنویسید
فرستادن دیدگاه

مطالب پیشنهادی
محصولات پیشنهادی